LA-PSE-30T2.5G-D
LA-PSE-30T2.5G-D is a single-port high-power PoE PSE injector delivering up to 30W, providing reliable IEEE 802.3af/at power and data for remote PoE devices such as wireless access points, ensuring efficient, stable, and high-performance networking.
Overview
Specifications
Connectivity Solutions
Models
Resources
Features
  • Support 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-TX
  • Meet standards IEEE802.3z, IEEE802.3ah, IEEE802.3x
  • Max.2k bytes packet at store-and-forward mode, Max. 9K bytes packet at cut-through mode
  • AUTO-MDIX at electrical port, convenient for the user
  • Single fiber,double fiber and SFP transceivers are optional.
Standards ComplianceIEEE 802.3 10Base-T Ethernet
IEEE 802.3u 100Base-Tx Fast Ethernet
IEEE 802.3ab 1000Base-Tx  Gbit/s Ethernet
IEEE 802.3bz 2500Base-Tx Gbit/s Ethernet
IEEE 802.3af Power over Ethernet
IEEE 802.3at Power over Ethernet
Connector10/100/1000Mbps/2.5G, Shielded RJ45
IndicatorsAC Power (Green); PoE (Yellow)
Pin Assignment and Polarity1/2(+), 3/6 (-)
Output Power VoltageDC48V-57V (Default DC54V)
PowerMax. 30Watts
Input PowerAC100~240V, 0.8A, 50/60 Hz
Operating Temperature0~45°C
Storage HumidityMaximum 95%, non-condensing
Dimensions (L x W x H)144mm x 57mm x 40mm